Sołectwo Klimontów na podium Konkursu „Małopolska Wieś 2023” !!!

Mamy to – III miejsce w kategorii Małopolska Wieś w Sieci !!!

Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz gmin z terenu Województwa Małopolskiego nagrodzonych i wyróżnionych w ramach konkursu pn. „Małopolska Wieś 2023”.

Konkurs „Małopolska Wieś 2023” organizowany był w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś i Małopolska Wieś w Sieci

Sołectwu Klimontów, decyzją Komisji Konkursu przyznano III Miejsce w kategorii Małopolska Wieś w Sieci. Doceniono naszą pracę, a przede wszystkim współpracę organizacji działających w naszym sołectwie .

Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie.

Nie poprzestajemy na tym i działamy dalej …

Prezentujemy film przedstawiony przez nas Komisji Konkursowej podczas prezentacji.

Składamy gorące podziękowania Komisji Konkursowej, całemu Zarządowi Urzędu Marszałkowskiego oraz Sejmikowi Województwa Małopolskiego za docenienie naszych starań. Gratulujemy wszystkim Gminom, które brały udział w tegorocznej edycji Konkursu.

Konkurs skierowany był do sołectw wiejskich położonych w Województwie Małopolskim. Jego celem było zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia jej mieszkańców z jednoczesnym promowaniem dbałości o estetykę, kształtowanie krajobrazu wiejskiego, ładu przestrzennego i architektonicznego wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego.

Więcej informacji o konkursie: bip.malopolska.pl

Pełna lista Laureatów konkursu poniżej.

Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Gmina i Miasto Proszowice

KGW-Klimontów

OSP KSRG Klimontów

Wyróżnienie Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość” dla KGW w Klimontowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie otrzymało wyróżnienie w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość”.

Nagrody i wyróżnienia wręczone zostały na uroczystej Gali, która odbyła się 16 grudnia br. w Operze Krakowskiej. Wyboru laureatów Nagrody dokonał Zarząd Województwa Małopolskiego w drodze uchwały, po uzyskaniu rekomendacji Kapituły Nagrody, złożonej z ekspertów i przedstawicieli Województwa.

W imieniu władz województwa nagrody wręczyli wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wojtek Skruch i radny Województwa Piotr Dziurdzia. Całość wydarzenia uświetniali artyści Opery Krakowskiej.

O nagrodę ubiegały się organizacje pozarządowe, które w ramach działalności realizują zadania związane z propagowaniem historii Polski, postaw patriotycznych oraz podtrzymywaniem dziedzictwa kulturowego, a także osoby fizyczne – pasjonaci i patrioci, którzy z własnej inicjatywy realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania o charakterze historyczno-patriotycznym.

Nagroda ma na celu przede wszystkim budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, wzbudzanie zainteresowania i poszanowania dla historii regionu i kształtowanie postaw patriotycznych i prospołecznych. Jej misją jest także zachęcenie Małopolan do działań, które pozwolą utrwalić pamięć o dziejach „Małej Ojczyzny” i zwiększenie liczby realizowanych w regionie wydarzeń poświęconych ważnym rocznicom czy bohaterom.

Dziękujemy Kapitule Konkursowej za docenienie działalności naszego KGW i przyznanie nam tego wyjątkowego wyróżnienia.

Małopolska #PamięćiTożsamość #MałeOjczyzny #OperaKrakowska

KRYSZTAŁY SOLI I AMICUS HOMINUM 2022

13 grudnia 2022 r. na zaproszenie Pani Iwony Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Pana Józefa Gawrona – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego KGW-Klimontów brało udział w Gali Nagród KRYSZTAŁY SOLI I AMICUS HOMINUM 2022, która odbyła się w Filharmonii Krakowskiej .

Dziękujemy za nominacje aż w dwóch kategoriach:

 • KULTURA I TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA

oraz

 • NAJLEPSZA MAŁOPOLSKA INICJATYWA POZARZĄDOWA.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na uroczystą galę i gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym !!!

Warsztaty Kulinarne

W KGW-Klimontów łączymy tradycję z nowoczesnością i przyjemne z pożytecznym.

Tegoroczny Andrzejkowy wieczór dla naszego Koła miał charakterny kulinarny – gościem KGW Klimontów był pan Kamil, który w rewelacyjny sposób zaprezentował funkcjonalność i praktyczność Termomix-a. Część Pań posiada już to urządzenie w swoich kuchniach, więc podczas wspólnego gotowania nie zabrakło cennych uwag, opinii czy sugestii.

Kulinarne warsztaty rozpoczęliśmy od wspólnego przygotowania zdrowych napojów orzeźwiających: pomarańczowo – cytrynowego i pietruszkowo – limonkowego 🍋🍊🫒

Okazję do sprawdzenie swoich kulinarnych umiejętności przy przygotowaniu chałki „warkocz” z kruszonką mieli Iwonka i Pan Mieciu. Natomiast zasługą pani Lodzi były pięknie wypieczone drożdżowe „ślimaki z czekoladą”.

🍚🥗🍲 Daniem głównym był duszony kurczak z warzywami i ryżem oraz sosem śmietankowym.

Dopełnieniem wieczoru były smażone warzywne placuszki z sosem czosnkowym wraz z degustacją likieru jajecznego i zimowego grzańca z wytrawnego wina.

🥰 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie na ten wieczór przepysznych ciast, wspólnie spędzony wieczór i przesympatyczną atmosferę.

„Dary Lasu” – pogadanka wraz z degustacją nt. prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego w ramach promocji Lasów Państwowych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie postanowiło włączyć się do akcji Lasów Państwowych dotyczącej upowszechniania wiedzy o żywności pochodzenia leśnego. Łącząc tradycję z nowoczesnością, KGW w Klimontowie również promuje lasy, zdrowy tryb życia i naturalne produkty pochodzenia leśnego. Wierzymy, że najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”, uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu.

 Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Las to nieograniczone źródło darów, z których możemy korzystać. Najważniejsze jest drewno – surowiec w pełni odnawialny, naturalny i ekologiczny. Oprócz drewna las jest pełen innych dóbr, które możemy wykorzystywać np. w kuchni, medycynie naturalnej czy do pielęgnacji ciała.

Panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie w ramach promowania Lasów Państwowych zorganizowały wydarzenie „Dary Lasu – pogadanka wraz z degustacją dla dzieci Szkoły Podstawowej w Klimontowie nt. prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego”.

Wydarzenie skierowane do młodzieży i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Klimontowie miało na celu promowanie Lasów Państwowych oraz zdrowych, domowych posiłków przygotowanych z produktów pochodzenia leśnego oraz podkreślenie prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego.

Wydarzenie poprzedzone było zbiórką owoców leśnych oraz grzybobraniem a następie obejmowało warsztaty kulinarne w siedzibie KGW w Klimontowie, podczas których Panie przygotowane smakołyki z owoców leśnych. Następie odbyła się degustacja przygotowana dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Klimontowie. Serwowano między innymi naleśniki z serem polanych musem borówkowym i malinowym oraz degustowano leśne jeżyny, maliny i poziomki. KGW przygotowało również stoisko promujące dary lasu oraz żywność pochodzenia leśnego, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie pod czujnym okiem Pani Eli Moskowczenko po raz pierwszy mogły z bliska zobaczyć imponujące okazy grzybów dzień wcześniej zebrane w lesie przez pani Elę. Podczas spotkania dzieci mogły poznać przygotowany zestaw owocników grzybów jadalnych, ocenić kształt, budowę, dotknąć powąchać i poznać nazwy.

Pani Ela, wytrawny „grzybiarz” z wieloletnim doświadczeniem, podkreśliła, że w Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów Europy, każdy może zbierać grzyby w dowolnej ilości i kiedy tylko chce.

Znaczna część dzieci grzyby kojarzyły z muchomorem czerwonym z białymi kropkami czy podgrzybkiem brunatnym. Te charakterystyczne grzybki często pojawiają się w bajkach. Ale królestwo grzybów jest bardzo bogate. Ogólnie możemy podzielić grzyby na: podziemne (trufle), naziemne (borowiki, podgrzybki) i nadrzewne (uszak bzowy). Najczęściej grzyby zbieramy latem i jesienią, ale grzyby rosną cały rok o czym najlepiej wiedzą miłośnicy grzybów, grzyboznawcy, leśnicy. Najbardziej znane są grzyby kapeluszowe zbudowane z trzonu i kapelusza. Te grzyby dzielą się na trzy grupy: blaszkowe (muchomor, opieńka), rurkowe (borowik)i inne np. listewki (pieprznik jadalny zwany kurką), kolce (kolczak obłączasty). Dla grzybiarzy najważniejszy jest podział wszystkich grzybów na jadalne, niejadalne i trujące, wśród nich są też takie, które są pod ochroną i nie wolno ich zrywać. Oznaczając grzyby zwracamy uwagę na zapach, kształt, barwę, czy maję rurki czy blaszki, ale też istotne pod jakim drzewem rosną. Grzybobranie to prawdziwa przyjemność, ale i odpowiedzialność za zdrowie, bo wśród grzybów są śmiertelnie trujące.

Mamy nadzieję, że ogromne zainteresowanie tematem w przyszłości może przerodzić się w pasję, a będąc w lesie, w towarzystwie rodziców z przyjemnością młodzi ludzie spędzą czas na świeżym powietrzu, zwracając uwagę na każdego napotkanego grzybka, najlepiej z atlasem grzybów w ręku” – podsumowała pani Ela.

Panie przygotowały również interesująca pogadankę dla dzieci nt. prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego. Owoce leśne zawierają bardzo dużo witamin, dzięki czemu są bardzo zdrowe. Przede wszystkim wykorzystuje się je do przygotowania przetworów. Wiele roślin zielnych, które możemy spotkać w lesie jest jadalnych; często wykorzystuje się je w kuchni jako dodatek do potraw. Natomiast pszczoły, których ule wystawiane są w lesie, zbierają nektar i spadź z wielu gatunków roślin typowo leśnych. Dzięki temu robią charakterystyczne i wyjątkowe w smaku miody, np. spadziowy lub leśny miód wielokwiatowy.

Po prezentacji dzieci mogły podejść do stoiska i osobiście rozpoznać maliny, jeżyny, borówki, poziomki, brusznicę, czarny bez oraz jarzębinę.

Dzieci z najmłodszych klas przygotowały specjalnie na to spotkanie bardzo miłą niespodziankę – przepiękne, samodzielnie prace plastyczne przedstawiające las i dary lasu.

Na zakończenie spotkania Panie z KGW w Klimontowie apelowały:

„Zbierajcie tylko te dary lasu, które znasz. Przestrzegajcie polskiego prawa – zarówno jeśli chodzi o ochronę gatunków, jak i miejsca oraz metody zbioru. Możecie korzystać z lasu, ale w zrównoważony sposób, dlatego w każdej sytuacji kieruj się dobrem przyrody”.

Zdjęcia: Elżbieta Moskowczenko, Joanna Piwowarska, Weronika Wiecha, Aneta Kotyza, Anna Zając.

„Oddali swoje jutro, żebyśmy mieli nasze dzisiaj”

W 83 rocznicę tragicznego lotu z lotniska polowego w Klimontowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej. Uroczystość z udziałem władz samorządowych, seniorów lotnictwa, przedstawiciela Oddziału IPN w Krakowie, dyrekcji, grona pedagogicznego i licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Klimontowie, mieszkańców, KGW i OSP odbyła się przed pomnikiem Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie przez Komendanta Gm. Pow. OSP Pocztów Sztandarowych i Warty Honorowej, którą pełniły uczennice Zespoły Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach – klasa mundurowa. Po czym nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej i Hymn Polski w wykonaniu uczniów lokalnej szkoły.

Zebrani uczcili minutą ciszy Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej, a w szczególności załogi ,,Karasia”, który wystartował do lotu bombowego z lotniska w Klimontowie, a zestrzelonego przez niemiecką obronę przeciwlotniczą nad Orawką w dniu 3 września 1939 r. Pilot Aleksander „Rudy” Rudkowski ratował się skokiem ze spadochronem, ranny trafił do niewoli. Do Polski wrócił w 1945 r. Zmarł w 2001 r. W 75 rocznicę zestrzelenia, Karasia” symbolicznie połączył się z kolegami z załogi. Do grobu w Orawce, w którym spoczywają koledzy, złożono urnę z ziemią z jego grobu.

Uczcijmy ich pamięć. Chwała Bohaterom

obserwatora podpor. Tadeusza Prędeckiego

pilota kpr. Aleksandra Rudego

strzelca kpr. Rudolfa Widucha

Po przywitaniu gości i wszystkich zebranych przez przewodniczącą Komitetu Pamięci Lotników, głos zabrał członek Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pan Andrzej Chytkowski. I nie był to zwykły referat, a pięknie przedstawione wspomnienia z bezpośrednich kontaktów z pilotem ,,Karasia” Aleksandrem Rudym na temat feralnego lotu w dniu 3 września 1939r, ale i bazowania Eskadry w Klimontowie. Sposób przekazu, ale i temat wyjątkowo zainteresował obecnych. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, a p. Andrzej zechce podzielić się wiedzą, której trudno szukać w książkach.

Był też wiersz, który odczytała nasza koleżanka ,,Tu też wojna się zaczęła”. Napisany przez lokalnego pisarza – regionalistę Pana Zdzisława Kulisia na uroczystość odsłonięcia pomnika. Niestety stan zdrowia nie pozwolił autorowi na udział w uroczystości, a choroba okazała się śmiertelną.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, płk pilota Stanisława Wojdyłę medalu ,,Chwała Lotnikom Polskim” Szkole Podstawowej im Św. Jadwigi Królowej. Medal odebrała pani Dyrektor Elżbieta Kocierz. Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie otrzymało książkę „100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918-2018” z piękną dedykacją i podziękowaniem za pracę na rzecz upamiętniania lotniczej historii.

Szkoła odwdzięczyła się patriotyczną częścią artystyczną, za którą otrzymała ogromne brawa. To ważne, aby utrwalać wiedzę historyczną i umiłowanie Ojczyzny od najmłodszego pokolenia, bo ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości,

Lista gości uczestniczących w uroczystości 1 rocznicy upamiętniającej lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”.

 1. Cezary Brożek radca prawny – Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
 2. płk pil. inż. Stanisław Wojdyła – Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
 3. Przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa,
 4. Grzegorz Cichy – Burmistrz GiM Proszowice,
 5. Zbigniew Nowak – Zastępca Burmistrz GiM Proszowice,
 6. Elżbieta Kocierz – Dyrektor Szkoły Podstawowej. im. Św. Jadwigi Królowej Polski wraz z gronem pedagogicznym i uczniami,
 7. Jerzy Drożdż – były działacz Aeroklubu Krakowskiego, jeden z inicjatorów upamiętnienia lotników w Klimontowie,
 8. Zbigniew i Leokadia Kotlarz,
 9. Andrzej Olender- komendant Gminny OSP,
 10. Druhowie OSP KSRG w Klimontowie,
 11. KGW Klimontów i Społeczny Komitet Pamięci Lotników,
 12. Poczty Sztandarowe.

Tekst: Elżbieta Moskowczenko.

Zdjęcia: Dominik Ochęduszko

Wizyta KGW Klimontów w Brukseli

W dniach 14-16 maja 2022 r., na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Szydło, gościła w Belgii grupa „Małopolska”, w tym członkowie KGW w Klimontowie. 

Po przyjeździe, w sobotnie popołudnie, grupa udała się na zwiedzanie zabytkowego centrum Brukseli. Uczestnikom, pod wodzą przewodniczki Agnieszki, udało się zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki takie jak pomnik Manneken Pis (sikającego chłopca) czy Katedra św. Michała i św. Guduli i podziwiać panoramę miasta z placu widokowego przed Palais de Justice. Spacer zakończył się na Grand Place, głównym placu brukselskim z XIV w. Podczas czasu wolnego uczestnicy mieli okazję spróbować przysmaków z których słynie Belgia – czekolady i piwa. Dzień zakończył się kolacją w popularnej restauracji serwującej belgijskie przysmaki Chez Leon, w której udział wzięła również inicjatorka wyjazdu pani Premier Beata Szydło.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty pod jednym z najsłynniejszych zabytków, zlokalizowanego na przedmieściach Brukseli Atomium, monumentu zaprojektowanego na potrzeby światowej wystawy EXPO, które odbywało się w Brukseli w 1958. Następnie grupa ruszyła do malowniczej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej nazywanej Wenecją Północy. Uczestnicy zauroczeni byli jej urokliwymi pełnymi klimatu uliczkami i zlokalizowanymi na każdym kroku sklepikami ze słynną belgijską czekoladą, piwem i koronkami. Przedpołudnie upłynęło na zwiedzaniu pięknych miejsc takich jak znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO Beginaż, bazylika Świętej Krwi, kościół Naszej Pani czy katedra św. Salvatora, oraz spacerach uliczkami miasta. Następnie grupa udała się do Gandawy, miasta, którego historia sięga czasów celtyckich. Pani przewodnik przybliżyła historię najsłynniejszych flamandzkich malarzy, braci Jana i Huberta van Eyck, wynalazców i prekursorów malarstwa olejnego, których pomnik znajduje się przed Katedrą św. Bawona. Po spacerze ulicami miasta oraz kolacji grupa udała się z powrotem do stolicy Belgii. 

Punktem kulminacyjnym wycieczki była poniedziałkowa wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, połączona z prelekcją pana Piotra Wolskiego, który w PE odpowiedzialny jest za organizację wizyt i spotkań zorganizowanych grup. Podczas sesji informacyjnej uczestnicy zapoznali się z historią powstawania Unii Europejskiej oraz zasadami funkcjonowania instytucji unijnych. Grupa miała również możliwość ponownie spotkać się z Poseł Beatą Szydło oraz jej asystentkami, które na co dzień pracują w brukselskim biurze. Pani Premier przybliżyła kulisy prac Parlamentu Europejskiego oraz swoich działań w komisjach parlamentarnych. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć i dokonaniu ostatecznych zakupów Grupa Małopolska ruszyła w drogę powrotną do Polski.


KGW w Klimontowie serdecznie dziękuje pani Europoseł Beacie Szydło za zaproszenie i sfinansowanie wyjazdu, panu Józefowi Gawronowi – Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego, pani Iwonie Gibas – Członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego i panu Wojciechowi Rzadkowskiemu –  Członkowi Zarządu Powiatu Proszowickiego, Prezesowi Zarządu Giełdy Rolnej EK-ROL za zorganizowanie naszego wyjazdu a Michałowi i Jankowi i panu Waldemarowi Łozińskiemu za profesjonalne przygotowanie wycieczki.

Natomiast pani Agnieszce Sojce za wszystkie cenne informacje przekazane nam podczas zwiedzania.

Osobne podziękowania kierujemy do pani Kasi Czesak za otoczenie nas troskliwą opieką, za jej anielską cierpliwość i wyrozumiałość dla naszej tak licznej grupy.

Sukces z pasji – seminarium z Karolem Okrasą (AD)

Zapraszamy do oglądania Nagrania z IV Małopolskiego Seminarium Liderów Aktywnych dla Rozwoju zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pod hasłem „Kariera Lidera” dla lokalnych liderów z Małopolski – sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich. Gościem specjalnym seminarium był Karol Okrasa. Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2021 roku w Proszowicach.

Karol Okrasa gościem KGW Klimontów

9go grudnia 2021 r o godz. 18tej odbyła się debata pt „Sukces z pasji”, której gościem specjalnym był niezwykle sympatyczny Pan Karol Okrasa – polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.

Transmitowana na żywo debata, odbyła się w ramach IV Małopolskiego Seminarium Liderów Aktywnych dla Rozwoju organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z KGW-Klimontów.

Seminarium adresowane było do małopolskich lokalnych liderów, w tym szczególnie Sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji pozarządowych.

Stacjonarnie w seminarium z udziałem gościa specjalnego brali również udział uczestnicy i laureaci tegorocznego konkursu o tytuł Ambasadora Bilansu Kariery oraz członkowie naszego Koła.

Wydarzenie transmitowane na Facebookowej grupie „Inspiracje dla lokalnych liderów. Małopolska” było doskonałą okazją do promocji gminy i miasta Proszowice oraz powiatu proszowickiego jak i lokalnej oferty KGW Klimontów.

W imieniu KGW-Klimontów serdecznie dziękujemy WUP w Krakowie, a w szczególności Katarzyna Lis i Michał Kądziołka, za takie wspaniałe wyróżnienie a wszystkim gościom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia na seminarium „Sukces z pasją” z panem Karol Okrasa. Było nam niezmiernie miło gościć tak znamienite osobistości. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznych konkursów: „ Edukacyjna Gmina Małopolski 2021” oraz „Ambasador Bilansu Kariery 2021”!!!

Retransmisję z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie www.seminariumliderow.pl

PociagDoKariery.pl – pełen inspiracji zawodowych

Inspiracje dla lokalnych liderów (Małopolska)

Małopolska

Proszowice