Historia, którą chcemy upamiętnić…..

23.08.2020 odbyło się spotkanie plenerowe poświęcone upamiętnieniu działań 24 Eskadry Rozpoznawczej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie w pierwszych dniach II Wojny Światowej.

Organizatorem spotkania był utworzony 1.05. br Komitet Budowy Pomnika Lotników w Klimontowie oraz współpracujące z nim KGW w Klimontowie, Sołectwo-Klimontów i OSP Klimontów.

Spotkanie miało charakter prezentacji multimedialnej wraz z krótkim wykładem historycznym. Zaprezentowano wystawę archiwalnych fotografii, map i dokumentów wraz z cyfrową prezentacją dotyczącą dotychczasowych działań Komitetu, oraz już zrealizowanych etapów pracy. Przedstawiono wybrane projekty i wizualizacje pomnika i jego otoczenia. Wstępnie planowany projekt budowy pomnika został poszerzony o aranżację otoczenia, oraz budowę ścieżki edukacyjno – historycznej.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz GiM Proszowice Pan Grzegorz Cichy przedstawiając rys historyczny 24 Eskadry i lotniska polowego.

Natomiast zaproszony gość Pan Mateusz Drożdż, radny, publicysta, autor książek i artykułów publicystycznych i naukowych, pasjonat lotnictwa – wygłosił prelekcję na temat historii lotnictwa i krakowskiego lotniska w przededniu II WŚ oraz drogi wojennej 24 Eskadry.

Nasz historyk – regionalista Pan Henryk Pomykalski skupił się na historii Klimontowa w kontekście II WŚ.

Następnie Pan dr Kamil Moskowczenko z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zreferował założenia plastyczne i architektoniczne pomnika wraz z prezentacją jego wizualizacji.

Ekspozycja prezentująca klimontowski epizod 24 Eskadry Rozpoznawczej powstała dzięki uprzejmości Pana Tomasza Kopańskiego, Pana Adama Psicy, Pani Jadwigi Liguzińskiej i członków naszego komitetu, którzy udostępnili swoje zbiory.

W trakcie spotkania można było nabyć pamiątkowe cegiełki na budowę pomnika – są one nadal dostępne i Komitet zachęca do ich zakupu.

Osoby, które zechciałyby wesprzeć naszą inicjatywę zapraszamy również na naszą zbiórkę internetową https://zrzutka.pl/ttktju

Plenerowe spotkanie połączone było z poczęstunkiem przygotowanym przez panie z KGW i druhów OSP a sponsorowanym przez lokalne firmy.

Dziękujemy naszym sponsorom:

FIRMA HANDLOWO – USŁUGOWA ROLNIK WOJCIECH I MACIEJ MAKOWSCY SPÓŁKA JAWNA

ZAKŁAD CUKIERNICZO -SPOŻYWCZY B&G JAN BIERNACKI, BOGUSŁAW GĄCIK MICHAŁ BIERNACKI SPÓŁKA JAWNA

KWIATY BALKONOWE I RABATOWE JOANNA PIWOWARSKA

PRODUKCJA I SPRZEDAŻ PASZ RAFAŁ BIERNAT

„Tepe” S.C. ZAKŁAD PRODUKCYJNO-HANDLOWY TADEUSZ I GRAŻYNA TRĄBKA

Paniom z naszego KGW dziękujemy za przygotowanie przepysznych domowych ciast, Pani Sołtys, druhom strażakom z OSP Klimontów, Agricoli Klimontów i młodzieży z naszego sołectwa za ogromną pomoc przy przygotowaniach oraz za obsługę niedzielnego spotkania. Mieszkańcom naszego Sołectwa i wszystkim gościom składamy serdeczne podziękowania za przyjęcie naszego zaproszenia i za tak liczne przybycie.

Zapraszamy do przeczytania artykułu w Dzienniku Polskim na temat tego wydarzenia dostępnego w poniższym linku

https://dziennikpolski24.pl/klimontow-pomysl-upamietnienia-lotnikow-nabiera-ksztaltow/ar/c13-15143302?fbclid=IwAR1GRfPJmrxWVn0n7u1SHXgWBJKqILLILtJVpGXdB1SE3kuK-m8UFVkczQo

Natomiast krótki reportaż o naszym projekcie przygotowany został przez Telewizję Wielicka.tvp

https://www.wielicka.tv/wiadomosci/283,ten-pomnik-moze-wybudowac-kazdy-w-klimontowie-chca-upamietnic-lotnikow?fbclid=IwAR29ovUTPA4e7ShI2MlET8CEMcotwOgrLK42nh6lKjzSgoK1JcSnGSOw2HQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *