Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie postanowiło włączyć się do akcji Lasów Państwowych dotyczącej upowszechniania wiedzy o żywności pochodzenia leśnego. Łącząc tradycję z nowoczesnością, KGW w Klimontowie również promuje lasy, zdrowy tryb życia i naturalne produkty pochodzenia leśnego. Wierzymy, że najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”, uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu.
Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Las to nieograniczone źródło darów, z których możemy korzystać. Najważniejsze jest drewno – surowiec w pełni odnawialny, naturalny i ekologiczny. Oprócz drewna las jest pełen innych dóbr, które możemy wykorzystywać np. w kuchni, medycynie naturalnej czy do pielęgnacji ciała.
Panie z Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie w ramach promowania Lasów Państwowych zorganizowały wydarzenie „Dary Lasu – pogadanka wraz z degustacją dla dzieci Szkoły Podstawowej w Klimontowie nt. prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego”.
Wydarzenie skierowane do młodzieży i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Klimontowie miało na celu promowanie Lasów Państwowych oraz zdrowych, domowych posiłków przygotowanych z produktów pochodzenia leśnego oraz podkreślenie prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego.
Wydarzenie poprzedzone było zbiórką owoców leśnych oraz grzybobraniem a następie obejmowało warsztaty kulinarne w siedzibie KGW w Klimontowie, podczas których Panie przygotowane smakołyki z owoców leśnych. Następie odbyła się degustacja przygotowana dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Klimontowie. Serwowano między innymi naleśniki z serem polanych musem borówkowym i malinowym oraz degustowano leśne jeżyny, maliny i poziomki. KGW przygotowało również stoisko promujące dary lasu oraz żywność pochodzenia leśnego, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie pod czujnym okiem Pani Eli Moskowczenko po raz pierwszy mogły z bliska zobaczyć imponujące okazy grzybów dzień wcześniej zebrane w lesie przez pani Elę. Podczas spotkania dzieci mogły poznać przygotowany zestaw owocników grzybów jadalnych, ocenić kształt, budowę, dotknąć powąchać i poznać nazwy.
Pani Ela, wytrawny „grzybiarz” z wieloletnim doświadczeniem, podkreśliła, że w Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów Europy, każdy może zbierać grzyby w dowolnej ilości i kiedy tylko chce.
Znaczna część dzieci grzyby kojarzyły z muchomorem czerwonym z białymi kropkami czy podgrzybkiem brunatnym. Te charakterystyczne grzybki często pojawiają się w bajkach. Ale królestwo grzybów jest bardzo bogate. Ogólnie możemy podzielić grzyby na: podziemne (trufle), naziemne (borowiki, podgrzybki) i nadrzewne (uszak bzowy). Najczęściej grzyby zbieramy latem i jesienią, ale grzyby rosną cały rok o czym najlepiej wiedzą miłośnicy grzybów, grzyboznawcy, leśnicy. Najbardziej znane są grzyby kapeluszowe zbudowane z trzonu i kapelusza. Te grzyby dzielą się na trzy grupy: blaszkowe (muchomor, opieńka), rurkowe (borowik)i inne np. listewki (pieprznik jadalny zwany kurką), kolce (kolczak obłączasty). Dla grzybiarzy najważniejszy jest podział wszystkich grzybów na jadalne, niejadalne i trujące, wśród nich są też takie, które są pod ochroną i nie wolno ich zrywać. Oznaczając grzyby zwracamy uwagę na zapach, kształt, barwę, czy maję rurki czy blaszki, ale też istotne pod jakim drzewem rosną. Grzybobranie to prawdziwa przyjemność, ale i odpowiedzialność za zdrowie, bo wśród grzybów są śmiertelnie trujące.
Mamy nadzieję, że ogromne zainteresowanie tematem w przyszłości może przerodzić się w pasję, a będąc w lesie, w towarzystwie rodziców z przyjemnością młodzi ludzie spędzą czas na świeżym powietrzu, zwracając uwagę na każdego napotkanego grzybka, najlepiej z atlasem grzybów w ręku” – podsumowała pani Ela.
Panie przygotowały również interesująca pogadankę dla dzieci nt. prozdrowotnych walorów żywności pochodzenia leśnego. Owoce leśne zawierają bardzo dużo witamin, dzięki czemu są bardzo zdrowe. Przede wszystkim wykorzystuje się je do przygotowania przetworów. Wiele roślin zielnych, które możemy spotkać w lesie jest jadalnych; często wykorzystuje się je w kuchni jako dodatek do potraw. Natomiast pszczoły, których ule wystawiane są w lesie, zbierają nektar i spadź z wielu gatunków roślin typowo leśnych. Dzięki temu robią charakterystyczne i wyjątkowe w smaku miody, np. spadziowy lub leśny miód wielokwiatowy.
Po prezentacji dzieci mogły podejść do stoiska i osobiście rozpoznać maliny, jeżyny, borówki, poziomki, brusznicę, czarny bez oraz jarzębinę.
Dzieci z najmłodszych klas przygotowały specjalnie na to spotkanie bardzo miłą niespodziankę – przepiękne, samodzielnie prace plastyczne przedstawiające las i dary lasu.
Na zakończenie spotkania Panie z KGW w Klimontowie apelowały:
„Zbierajcie tylko te dary lasu, które znasz. Przestrzegajcie polskiego prawa – zarówno jeśli chodzi o ochronę gatunków, jak i miejsca oraz metody zbioru. Możecie korzystać z lasu, ale w zrównoważony sposób, dlatego w każdej sytuacji kieruj się dobrem przyrody”.
Zdjęcia: Elżbieta Moskowczenko, Joanna Piwowarska, Weronika Wiecha, Aneta Kotyza, Anna Zając.