„Oddali swoje jutro, żebyśmy mieli nasze dzisiaj”

W 83 rocznicę tragicznego lotu z lotniska polowego w Klimontowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej. Uroczystość z udziałem władz samorządowych, seniorów lotnictwa, przedstawiciela Oddziału IPN w Krakowie, dyrekcji, grona pedagogicznego i licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Klimontowie, mieszkańców, KGW i OSP odbyła się przed pomnikiem Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie przez Komendanta Gm. Pow. OSP Pocztów Sztandarowych i Warty Honorowej, którą pełniły uczennice Zespoły Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach – klasa mundurowa. Po czym nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej i Hymn Polski w wykonaniu uczniów lokalnej szkoły.

Zebrani uczcili minutą ciszy Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej, a w szczególności załogi ,,Karasia”, który wystartował do lotu bombowego z lotniska w Klimontowie, a zestrzelonego przez niemiecką obronę przeciwlotniczą nad Orawką w dniu 3 września 1939 r. Pilot Aleksander „Rudy” Rudkowski ratował się skokiem ze spadochronem, ranny trafił do niewoli. Do Polski wrócił w 1945 r. Zmarł w 2001 r. W 75 rocznicę zestrzelenia, Karasia” symbolicznie połączył się z kolegami z załogi. Do grobu w Orawce, w którym spoczywają koledzy, złożono urnę z ziemią z jego grobu.

Uczcijmy ich pamięć. Chwała Bohaterom

obserwatora podpor. Tadeusza Prędeckiego

pilota kpr. Aleksandra Rudego

strzelca kpr. Rudolfa Widucha

Po przywitaniu gości i wszystkich zebranych przez przewodniczącą Komitetu Pamięci Lotników, głos zabrał członek Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pan Andrzej Chytkowski. I nie był to zwykły referat, a pięknie przedstawione wspomnienia z bezpośrednich kontaktów z pilotem ,,Karasia” Aleksandrem Rudym na temat feralnego lotu w dniu 3 września 1939r, ale i bazowania Eskadry w Klimontowie. Sposób przekazu, ale i temat wyjątkowo zainteresował obecnych. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, a p. Andrzej zechce podzielić się wiedzą, której trudno szukać w książkach.

Był też wiersz, który odczytała nasza koleżanka ,,Tu też wojna się zaczęła”. Napisany przez lokalnego pisarza – regionalistę Pana Zdzisława Kulisia na uroczystość odsłonięcia pomnika. Niestety stan zdrowia nie pozwolił autorowi na udział w uroczystości, a choroba okazała się śmiertelną.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, płk pilota Stanisława Wojdyłę medalu ,,Chwała Lotnikom Polskim” Szkole Podstawowej im Św. Jadwigi Królowej. Medal odebrała pani Dyrektor Elżbieta Kocierz. Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie otrzymało książkę „100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918-2018” z piękną dedykacją i podziękowaniem za pracę na rzecz upamiętniania lotniczej historii.

Szkoła odwdzięczyła się patriotyczną częścią artystyczną, za którą otrzymała ogromne brawa. To ważne, aby utrwalać wiedzę historyczną i umiłowanie Ojczyzny od najmłodszego pokolenia, bo ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości,

Lista gości uczestniczących w uroczystości 1 rocznicy upamiętniającej lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”.

 1. Cezary Brożek radca prawny – Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
 2. płk pil. inż. Stanisław Wojdyła – Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
 3. Przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa,
 4. Grzegorz Cichy – Burmistrz GiM Proszowice,
 5. Zbigniew Nowak – Zastępca Burmistrz GiM Proszowice,
 6. Elżbieta Kocierz – Dyrektor Szkoły Podstawowej. im. Św. Jadwigi Królowej Polski wraz z gronem pedagogicznym i uczniami,
 7. Jerzy Drożdż – były działacz Aeroklubu Krakowskiego, jeden z inicjatorów upamiętnienia lotników w Klimontowie,
 8. Zbigniew i Leokadia Kotlarz,
 9. Andrzej Olender- komendant Gminny OSP,
 10. Druhowie OSP KSRG w Klimontowie,
 11. KGW Klimontów i Społeczny Komitet Pamięci Lotników,
 12. Poczty Sztandarowe.

Tekst: Elżbieta Moskowczenko.

Zdjęcia: Dominik Ochęduszko

Wizyta KGW Klimontów w Brukseli

W dniach 14-16 maja 2022 r., na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Szydło, gościła w Belgii grupa „Małopolska”, w tym członkowie KGW w Klimontowie. 

Po przyjeździe, w sobotnie popołudnie, grupa udała się na zwiedzanie zabytkowego centrum Brukseli. Uczestnikom, pod wodzą przewodniczki Agnieszki, udało się zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki takie jak pomnik Manneken Pis (sikającego chłopca) czy Katedra św. Michała i św. Guduli i podziwiać panoramę miasta z placu widokowego przed Palais de Justice. Spacer zakończył się na Grand Place, głównym placu brukselskim z XIV w. Podczas czasu wolnego uczestnicy mieli okazję spróbować przysmaków z których słynie Belgia – czekolady i piwa. Dzień zakończył się kolacją w popularnej restauracji serwującej belgijskie przysmaki Chez Leon, w której udział wzięła również inicjatorka wyjazdu pani Premier Beata Szydło.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty pod jednym z najsłynniejszych zabytków, zlokalizowanego na przedmieściach Brukseli Atomium, monumentu zaprojektowanego na potrzeby światowej wystawy EXPO, które odbywało się w Brukseli w 1958. Następnie grupa ruszyła do malowniczej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej nazywanej Wenecją Północy. Uczestnicy zauroczeni byli jej urokliwymi pełnymi klimatu uliczkami i zlokalizowanymi na każdym kroku sklepikami ze słynną belgijską czekoladą, piwem i koronkami. Przedpołudnie upłynęło na zwiedzaniu pięknych miejsc takich jak znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO Beginaż, bazylika Świętej Krwi, kościół Naszej Pani czy katedra św. Salvatora, oraz spacerach uliczkami miasta. Następnie grupa udała się do Gandawy, miasta, którego historia sięga czasów celtyckich. Pani przewodnik przybliżyła historię najsłynniejszych flamandzkich malarzy, braci Jana i Huberta van Eyck, wynalazców i prekursorów malarstwa olejnego, których pomnik znajduje się przed Katedrą św. Bawona. Po spacerze ulicami miasta oraz kolacji grupa udała się z powrotem do stolicy Belgii. 

Punktem kulminacyjnym wycieczki była poniedziałkowa wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, połączona z prelekcją pana Piotra Wolskiego, który w PE odpowiedzialny jest za organizację wizyt i spotkań zorganizowanych grup. Podczas sesji informacyjnej uczestnicy zapoznali się z historią powstawania Unii Europejskiej oraz zasadami funkcjonowania instytucji unijnych. Grupa miała również możliwość ponownie spotkać się z Poseł Beatą Szydło oraz jej asystentkami, które na co dzień pracują w brukselskim biurze. Pani Premier przybliżyła kulisy prac Parlamentu Europejskiego oraz swoich działań w komisjach parlamentarnych. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć i dokonaniu ostatecznych zakupów Grupa Małopolska ruszyła w drogę powrotną do Polski.


KGW w Klimontowie serdecznie dziękuje pani Europoseł Beacie Szydło za zaproszenie i sfinansowanie wyjazdu, panu Józefowi Gawronowi – Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego, pani Iwonie Gibas – Członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego i panu Wojciechowi Rzadkowskiemu –  Członkowi Zarządu Powiatu Proszowickiego, Prezesowi Zarządu Giełdy Rolnej EK-ROL za zorganizowanie naszego wyjazdu a Michałowi i Jankowi i panu Waldemarowi Łozińskiemu za profesjonalne przygotowanie wycieczki.

Natomiast pani Agnieszce Sojce za wszystkie cenne informacje przekazane nam podczas zwiedzania.

Osobne podziękowania kierujemy do pani Kasi Czesak za otoczenie nas troskliwą opieką, za jej anielską cierpliwość i wyrozumiałość dla naszej tak licznej grupy.

Karol Okrasa gościem KGW Klimontów

9go grudnia 2021 r o godz. 18tej odbyła się debata pt „Sukces z pasji”, której gościem specjalnym był niezwykle sympatyczny Pan Karol Okrasa – polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.

Transmitowana na żywo debata, odbyła się w ramach IV Małopolskiego Seminarium Liderów Aktywnych dla Rozwoju organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z KGW-Klimontów.

Seminarium adresowane było do małopolskich lokalnych liderów, w tym szczególnie Sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji pozarządowych.

Stacjonarnie w seminarium z udziałem gościa specjalnego brali również udział uczestnicy i laureaci tegorocznego konkursu o tytuł Ambasadora Bilansu Kariery oraz członkowie naszego Koła.

Wydarzenie transmitowane na Facebookowej grupie „Inspiracje dla lokalnych liderów. Małopolska” było doskonałą okazją do promocji gminy i miasta Proszowice oraz powiatu proszowickiego jak i lokalnej oferty KGW Klimontów.

W imieniu KGW-Klimontów serdecznie dziękujemy WUP w Krakowie, a w szczególności Katarzyna Lis i Michał Kądziołka, za takie wspaniałe wyróżnienie a wszystkim gościom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia na seminarium „Sukces z pasją” z panem Karol Okrasa. Było nam niezmiernie miło gościć tak znamienite osobistości. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznych konkursów: „ Edukacyjna Gmina Małopolski 2021” oraz „Ambasador Bilansu Kariery 2021”!!!

Retransmisję z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie www.seminariumliderow.pl

PociagDoKariery.pl – pełen inspiracji zawodowych

Inspiracje dla lokalnych liderów (Małopolska)

Małopolska

Proszowice

Nagroda „Pro bono Poloniae” dla KGW w Klimontowie

11 listopada 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się gala wręczenia nagród II edycji konkursu „Pro bono Poloniae” połączona z koncertem zespołu Art’n’Voices Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:

W KATEGORII „ORGANIZACJE POZARZĄDOWE”

🥇Miejsce I: Fundacja Pruszczanie.pl – Radiowy reportaż improwizowany „Lud Hauza Całopalenie za Nową Kuchnią”.

🥈 Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie – Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej.

🥉 Miejsce III zajęła Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto – Koncert ku czci Witolda Pileckiego.

W KATEGORII „CHÓRY, ZESPOŁY, OSOBY PRYWATNE”

🥇Miejsce I: Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej, – Seria koncertów z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

🥈Miejsce II: Piotr Zarębski – Fabularyzowany film dokumentalny „Bądź wierny, idź i pamiętaj”.

🥉Miejsce III: Mirek Antoniewicz – Wystawa malarstwa „Przywiezione w walizce”.

Dziękujemy bardzo w imieniu KGW-Klimontów, Komitetu Budowy Pomnika i społeczności Klimontowa za to niespodziewane, piękne wyróżnienie.

.https://www.facebook.com/100069224049587/posts/202289528755181/?sfnsn=mohttps://muzeum1939.pl/uroczysta…/aktualnosci/4974.html

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni: #TVP3Gdańsk , #RadioGdańsk

Wycieczka Sandomierz – Kazimierz Dolny

W sobotę 23 października KGW w Klimontowie udało się na wycieczkę, którą rozpoczęliśmy od Sandomierza – jednego z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. W Sandomierzu nasza grupa w towarzystwie przewodnika najpierw zwiedziła średniowieczny Rynek z XIV-wiecznym ratuszem miejskim i otaczającymi go 30 zabytkowymi kamienicami a następnie udaliśmy się do liczącej pięć kondygnacji Bramy Opatowskiej. To jedna z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich w Polsce. Wieża zwieńczona jest tarasem widokowym, z którego z wysokości 30 metrów przy pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać fantastyczną panoramę miasta i okolic sięgającą 50 km!
Katedra w Sandomierzu zachwyciła nas bogatą dekorację rzeźbiarską. Ta gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360 – 1382 jest głównym zabytkiem Sandomierza. Podziemna trasa turystyczna, utworzona z drążonych przez wieki licznych korytarzy oraz komór urzekła nas wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami.

Następnie odkrywaliśmy Lubelszczyznę. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był położony nad Wisłą Kazimierz Dolny. Zwiedzania rozpoczęliśmy od Kościoła Farny, który jest cennym pomnikiem historii i kultury. Natomiast zespół zamkowy – unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej zauroczył nas swoją historią oraz legendami. Kazimierzowi Wielkiemu, legendarnemu założycielowi miasta przypisano wszystko, co w Kazimierzu najlepsze – nie powinien zatem dziwić fakt, że to on jest pierwszoplanowym bohaterem legend. Widok ze szczytu cylindrycznej wieży na zakole Wisły i panoramę Kazimierza w jesiennej odsłonie zapierał dech w piersiach. Spektakularny widok potęgowany zachodem słońca rekompensował żmudną wspinaczkę stromymi schodami na szczyt wieży. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wieczornym spacerem uliczkami urokliwego miasteczka, które może pochwalić się bogatą historią oraz urzekającym starym miastem. Podczas wizyty w Kazimierzu, gorąco polecamy spacer w towarzystwie licencjonowanego przewodnika – przemiłego Pana Jacka Grudnia, który jest skarbnicą wiedzy o tym mieście, jego historii i legendach.
Dziękujemy serdecznie też Panu Jackowi z Fortuna Travel za zadbanie o wszystkie detale i profesjonalne przygotowanie niezapomnianej wycieczki.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej w Klimontowie.

W dniu 29 sierpnia br. w Klimontowie odbyła się piękna, patriotyczna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej.

Tym samym, cel główny komitetu został osiągnięty. Lotnicy dzielnie broniący polskiej ziemi w 1939 r otrzymali należny im hołd i upamiętnienie. Nie było by to jednak możliwe, bez pomocy wielu osób i instytucji. Każdy gest wsparcia, rady i życzliwości był dla nas bardzo ważny. Każdą okazaną nam pomoc, chcemy rozumieć jako gest patriotycznej i odpowiedzialnej postawy oraz gest ludzkiej życzliwości i solidarności społecznej. Liczny udział znakomitych gości oraz zawsze obecnych z nami mieszkańców Klimontowa i okolic, był dla nas najpewniejszym dowodem słusznie podjętego trudu.

Chcielibyśmy złożyć wyrazy wdzięczności za wspólnie wykonaną pracę i stworzone dzieło tym, którym podziękowania należą się szczególnie.

Link do materiału filmowego:

 • TVProszowice 

https://www.youtube.com/watch?v=Le0mZyRAmFU 

 • JWFotoWideo

https://jwfotowideo.wordpress.com/2021/08/30/pomnik-lotnikow-armii-krakow-odsloniety-w-klimontowie/

 Instytucje które współfinansowały projekt:

 • Prezes Fundacji ORLEN,
 • Burmistrz GiM Proszowice-Grzegorz Cichy,
 • Oddział IPN (OBUWiM) w Krakowie- Naczelnik dr Maciej Korkuć ,
 • Urząd Marszałkowski Województwa  Małopolskiego .

 Znamienici goście naszej uroczystości:

 • Ryszard Pagacz- Wicewojewoda Małopolski,
 • Stanisław Bukowiec-poseł na Sejm RP,
 • 8 BLT Kraków Balice – dowódca płk. pil Paweł Bigos,
 • Wojskowa Asysta  Honorowa 8 BLT,
 • liczne Poczty Sztandarowe oraz Orkiestra Dęta Floriana nadały uroczystości wzruszającego i podniosłego charakteru,
 • Liczne środowiska lotnicze -Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP-prezes płk. pil. Stanisław Wojdyła,
 • Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa z prezesem Leszkiem Mańkowskim,
 • Aeroklub Krakowski- prezes Krzysztof Orsicz-Kopta,
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego  w Krakowie- w-ce dyrektor dr hab. Krzysztof Mroczkowski,
 • rodzina pilota Aleksandra Rudego, którego samolot niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Orawką-syn Tadeusz Rudkowski i wnuczka,
 • Komendant Powiatowej Policji w Proszowicach inspektor Paweł Piętka,
 • Zastępca Komendanta PSP w Proszowicach brygadier Bogusław Skowron,
 • Starostwo Powiatowe – Starosta Grzegorz Pióro wraz z Radnymi powiatu proszowickiego,
 • Burmistrz GiM Proszowice,
 • Przewodniczący Rady Gminy- Krzysztof Wojtusik wraz z Radnymi,
 • Kierownik Infrastruktury Zbigniew Kotlarz,
 • Burmistrz GiM Opatowiec-Sławomir Kowalczyk ,
 • ks Proboszcz Parafii w Klimontowie -Wiktor Mentel,
 • środowiska kombatanckie: Stowarzyszenie Żołnierzy AK  ZG w Krakowie-prezes Kazimierz Chećko, Stowarzyszenie Żołnierzy AK MARIA w Kazimierzy Wielkiej z prezesem Józefem Belskim, Zrzeszenie WiN Obszaru Południowego w Krakowie z Prezes Małgorzatą Janiec, Zawiązek Kombatantów w Koniuszy-Prezes Józefa Zastawna,
 • Stowarzyszenie ,,Bojowe Schrony Proszowice” prezes Wojciech Pasek,
 • Dyrektor Centrum Kultury – Danuta Bucka wraz z pracownikami,
 • dyrektorzy szkół z pocztami sztandarowymi,
 • uczniowie Szkoły Podstawowej w Klimontowie z krótkim patriotycznym przedstawieniem,
 • ,,Błękitna Schola” z Klimontowa oprawa wokalna,
 • poczty sztandarowe lokalnych OSP,
 • mieszkańcy Klimontowa i okolic,
 • liczne firmy i prywatni darczyńcy,
 • KGW, OSP, Sołectwo Klimontów,
 • Członkowie Komitetu Budowy Pomnika, którzy wykonali bezinteresownie ogromną pracę, aby stworzyć otoczenie godnym pomnika a uroczystości nadać stosowną rangę.

Dziękujemy gościom za zabranie głosu podczas uroczystości odsłonięcia pomnika:

 • Ks. Proboszcz Parafii w Klimontowie Wiktor Mentel -za wygłoszone Słowo Boże i poświęcenie pomnika
 • Wicedyrektor MLP w Krakowie dr hab.Krzysztof Mroczkowski
 • Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz
 • Poseł RP- Stanisław Bukowiec
 • Dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil.Paweł Bigos
 • Naczelnik OBUWiM  IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć
 • Artysta dr Kamil Moskowczenko-autor projektu pomnika i oprawy graficznej

Dziękujemy również za nadesłane listy z wyrazami uznania od:

 • Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen.dywizji pil. Jacka Pszczoły – odczytał Dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil.Paweł Bigos
 • Posła na Sejm RP Urszuli Augustyn
 • Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka.

Relacje z wydarzenia :

1. IPN: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/149458,W-Klimontowie-odslonieto-wspolfinansowany-przez-IPN-pomnik-24-Eskadry-Rozpoznawc.html


2. www.malopolska.uw.gov.pl https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13302 ,,Pamięć o lotnikach krakowskiej 24 Eskadry” 30.08.2021


3.  https://jwfotowideo.wordpress.com/2021/08/30/pomnik-lotnikow-armii-krakow-odsloniety-w-klimontowie/?fbclid=IwAR0kpYu50i7WsDR0WA6f0TiV-ntWqjBzaqpMwvRo_3nKF-Da5wcSR3ck6Qw ,,Pomnik Lotników armii ,,Kraków ”odsłonięty w Klimontowie”29.08.2021


4. https://dziennikpolski24.pl/klimontow-pomnik-przypomina-historie-o-lotnisku-i-pilotach-o-czym-wie-niewielu-mieszkancow/ar/c1-15786786?fbclid=IwAR1wb2VUV3Pb7y09D2GsTji_rCN11qynhLI-scjnR2lk5JwbZ4bVwtb4Vn0
Klimontów. Pomnik przypomina historię o lotnisku i pilotach, o czym wie niewielu mieszkańców

5. https://www.radiomaryja.pl/informacje/w-klimontowie-mieszkancy-odslonia-pomnik-lotnikow-24-eskadry-rozpoznawczej-armii-krakow/ W KLIMONTOWIE MIESZKAŃCY ODSŁONIĄ POMNIK LOTNIKÓW 24 ESKADRY ROZPOZNAWCZEJ ARMII „KRAKÓW”


6. https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/odslonieto-pomnik-lotnikow-24-eskadry-rozpoznawczej-armii-krakow   ,,Odsłonięcie pomnika lotników24 Eskadry Rozpoznawczej”30.08.2021


7. https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13302 Odsłonięcie pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków” w Klimontowie 2021-08-29

8. https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=34521   ,,Odsłonięcie pomnika lotników 24 ER” 31.08.2021

9. https://muzeum-ak.pl/komunikaty/odsloniecie-pomnika-lotnikow-24-eskadry-rozpoznawczej-armii-krakow/ Odsłonięcie pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków”

10. http://pressmania.pl/pomnik-lotnikow-armii-krakow-odsloniety-w-klimontowie-kolo-proszowic/ Pomnik Lotników Armii „Kraków” odsłonięty w Klimontowie koło Proszowic

11. https://www.wojskonews.pl/article,w_klimontowie_mieszkancy_odslonia_pomnik_lotnikow_24_eskadry_rozpoznawczej_armii_krakow.html W Klimontowie mieszkańcy odsłonią pomnik Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków”

12. https://8bltr.wp.mil.pl/pl/articles/6-aktualnosci/uroczystosc-odsloniecia-pomnika-lotnikow-24-eskadry-rozpoznawczej-armii-krakow/ ,,Uroczystość odsłonięcia pomnika”

13. www.KKSL.ORG https://www.kksl.org/post/spo%C5%82eczno%C5%9B%C4%87-klimontowa-w-ho%C5%82dzie-lotnikom-24-eskadry-rozpoznawczej-armii-krak%C3%B3w?fbclid=IwAR3pduwfBymfMJMb0YxkE_M5yXhmJJm-d7ojHHvRF-gScStzNRr_ttiO6f4 Społeczność Klimontowa w hołdzie lotnikom 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków”31.08.2021

Zapowiedzi:

1. DP24.pl ,,Klimontów. Panie z KGW chcą przypomnieć o polowym lotnisku  w tej wsi.” 25.06.2020 https://dziennikpolski24.pl/klimontow-panie-z-kola-gospodyn-wiejskich-chca-przypomniec-o-polowym-lotnisku-w-tej-wsi/ar/c13-15047050

2. DP24.pl ,,Pomysł upamiętnienia nabiera kształtu”  24.08.2020 https://dziennikpolski24.pl/klimontow-pomysl-upamietnienia-lotnikow-nabiera-ksztaltow/ar/c13-15143302

3. TV Wielicka ,,Ten pomnik może wybudować każdy….” 25.08.2020https://www.wielicka.tv/wiadomosci/283,ten-pomnik-moze-wybudowac-kazdy-w-klimontowie-chca-upamietnic-lotnikow

 4. www.dzielnica3.krakow.pl  Biuletyn Rady dzielnicy III Prądnik Czerwony w Krakowie  Nr3/2020  ,,W Klimontowie upamiętnią lotników z Rakowic”Nr4/2020, Nr 2/2021 ,,Dlaczego lotnicy krakowskiej 24 Eskadry zasłużyli na pomnik w Klimontowie'” w wersji elektronicznej i papierowej

5. DP24.pl ,,Historia Aleksandra Rudkowskiego ze Sławic. Jedynego który przeżył”13.02.2021 https://dziennikpolski24.pl/historia-aleksandra-rudkowskiego-ze-slawic-jedynego-ktory-przezyl/ar/c15-15438785

6. ikp24.pl Wydarzenie. Zaproszenie na uroczystość 17.08.2021

7. Głos proszowicki 8/21 ,,Finał wspólnej akcji-w niedzielę odsłonięcie pomnika” 25.08.2021 https://glos24.pl/proszowice-final-wspolnej-akcji-w-niedziele-odsloniecie-pomnika-lotnikow-w-klimontowie

8. DP24.pl ,,Klimontów. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich dbają o lokalną historię. Dzięki nim powstał pomnik, upamiętniający lotników z września 1939 roku” 25.08.2021 https://dziennikpolski24.pl/klimontow-panie-z-kola-gospodyn-wiejskich-dbaja-o-lokalna-historie-dzieki-nim-powstal-pomnik-upamietniajacy-lotnikow-z-wrzesnia/ar/c1-15771190

Wizyta w Młynie w Szreniawie

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie…. /Stanisław Jachowicz/

W Szreniawie, przysiółku wsi Klimontów, wśród łąk i pól, w pewnym oddaleniu od innych zabudowań, znajduje się prawdziwa perełka i wyjątkowej klasy zabytek techniki – czynny do dziś drewniany młyn, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku.

Z Proszowic to raptem 3,5 kilometra drogą na Klimontów, gdzie każdy mieszkaniec wskaże młyn. Obiekt znajduje się na utworzonym w 2003 roku szlaku rowerowym „Młyny Doliny Szreniawy”. Przyjeżdżają tu nie tylko klienci ze zbożem na przemiał, ale też turyści. Miłośnicy dawnej techniki z kraju i zagranicy godzinami potrafią oglądać młynarski sprzęt.

Okazały, trzykondygnacyjny, drewniany budynek (10,5 m wysokości!) powstał na przełomie XIX i XX wieku na młynówce, kanale od Szreniawy. Młyn do dziś napędzany jest siłą wody, chociaż obecnie pierwotne koło wodne zastąpiła turbina pionowa Francisa. Warto nadmienić, że we wnętrzu młyna zachowało się oryginalne, nadal świetnie działające wyposażenie. Młyn w Szreniawie jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Małopolsce.

Przed laty należał do rodziny Kotyzów, potem przejął go Mosze Klajner. Po wojnie trafił w ręce wujka i ojca pani Janiny Wosik – obecnej właścicielki młyna. Pani Janina, z wykształcenia filolog języka polskiego, z zawodu i zamiłowania jest młynarką. Skomplikowana maszyneria nie ma przed nią żadnych tajemnic. Podczas naszej wizyty w młynie Pani Janina wraz z mężem w niezwykle ciekawy sposób opowiadali nam o….. mlewnikach walcowych, odsiewaczach cylindrycznych graniastych, aspiracji ssącej, wialni – to nazwy, których znaczenia laik może się tylko domyślać bez obejrzenia młyna.

Niezwykle gościnni gospodarze ze szczegółami przybliżyli nam pracę poszczególnych elementów młyna i w przystępny sposób przedstawili nam pełen cykl przemiału zboża na mąkę.

Była to niezwykle ciekawa i pouczająca wizyta dla naszej trzypokoleniowej grupy.

KGW-Klimontów serdecznie wszystkim poleca wizytę w młynie w Szreniawie

Źródło:

www.straznicyczasu.pl,

www.24ikp.pl/

Montaż pomnika

Kolejny etap ukończony!!!
21 kwietnia pomnik dojechał na miejsce i został osadzony na uprzednio przygotowanym fundamencie. Montaż przebiegał bez problemów – zapewne pomagało też słońce, które w końcu wyszło zza chmur 😉

Przed nami jeszcze wiele pracy związanej z aranżacją bezpośredniego otoczenia pomnika. Pełni entuzjazmu przystępujemy więc do realizacji kolejnych etapów naszego projektu.

Zapraszamy do galerii zdjęć, na których staraliśmy się udokumentować poszczególne etapy montażu.

Zdjęcia : Komitet Budowy Pomnika

Akt Erekcyjny- dla pamięci przyszłych pokoleń


Pomnik pamięci Lotników i Personelu Naziemnego 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków” w Krakowie budowany jest staraniem społecznego komitetu, z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Klimontowie.

Dzięki pracy wielu osób, pomimo utrudnień związanych z ograniczeniami sanitarnymi udało nam się przebrnąć etap administracyjny, pozyskaliśmy wymaganą dokumentację, co pozwala przejść w fazę czynu. Prace trwają i świadczy o tym dzień 11 kwietnia 2021 kiedy to wmurowany został akt erekcyjny w fundament pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,, Kraków”. Zgodnie z planem elementy kamienne pomnika staną niebawem. Ale to tylko część sukcesu. Przed nami wiele pracy aby stworzyć otoczenie, godne pomnika i przyjazne mieszkańcom.

Koordynatorem budowlanym ze strony komitetu jest p. Sławomir Jastrzębski. Autorem projektu jest artysta plastyk dr Kamil Moskowczenko. Projekt objęty został honorowym patronatem Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego.

Budowę rozpoczęliśmy dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu licznych darczyńców prywatnych, przedsiębiorców i instytucji tj: Gmina i Miasto Proszowice, Fundacja ORLEN, Oddział IPN-OBUWiM w Krakowie, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, rodzina pilota z 1939 r Aleksandra Rudkowskiego.
Nieoceniona też jest pomoc merytoryczna dr Tomasza Kopańskiego, pana Mateusza Drożdża i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, ze względu na restrykcje sanitarne, odbyła się w ograniczonym gronie. Udział wzięli przedstawiciele UGiM Proszowice z Burmistrzem
p. Grzegorzem Cichym na czele, członkowie Komitetu Budowy Pomnika, przedstawiciele KGW, sołectwa , OSP i lokalnych przedsiębiorców. Każdy z uczestników miał szansę
,,dołożyć” kielnię z cementem w budowany pomnik.

Mamy nadzieję, że przy dalszej efektywnej współpracy wszystkich, którym leży na sercu pamieć historyczna, uda nam się upamiętnić tamte niezwykłe wydarzenia z września 1939 r które rozegrały się na naszej ziemi i zaznaczyć Klimontów na mapie Historii Lotnictwa Polskiego.

Tekst Elżbieta Moskowczenko

Zdjęcia Tomasz Świstak

Spotkanie z Rodziną Aleksandra Rudkowskiego

Rodzna Rudkowskiaego

Komitet Budowy Pomnika Lotników w Klimontowie w założeniach projektowych uhonorowania lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej, poza fizyczną formą czyli pomnikiem, przyjął również spotkania z lotnikami, pasjonatami i historykami lotnictwa i  z rodzinami lotników 24 Eskadry. Takie spotkanie udało nam się zorganizować  w dniu 7.02.2021, które z powodów remontu siedziby KGW, gościnnie odbyło się w Biurze Burmistrza UGiM Proszowice. 

Na spotkanie zaprosiliśmy najbliższą rodzinę kpl. pilota  Aleksandra Rudego Rudkowskiego, który to w pierwszych dniach września 1939r, po ewakuacji lotniska Kraków-Rakowice znalazł się wraz z 24 Eskadrą na lotnisku polowym w Klimontowie. Stąd też udał się  na misję bombową z rozkazu Dowódcy Lotn. Armii Kraków płk Sznuka ,,zbombardować kolumnę pancerno-motorową wroga posuwającą się po trasie: Trzciana -Jabłonka-Rabka.” 

Dla Pilota Aleksandra to był ostatni lot. Niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot którego załogę stanowili kpl. pil. Aleksander Rudy, ppor. obs Tadeusz Prędecki, kpl. strz. Rudolf Widuch. Ocalał tylko pilot, który ratował się skokiem ze spadochronem, ranny pilot był leczony szpitalu w Rużonberoku i Wiedniu, po czym trafił do niemieckiego obozu dla jeńców. Do Polski powrócił w czerwcu 1945.

Ta ekscytująca historia lotnika była tematem spotkania z synem Panem Tadeuszem, synową Panią Danutą i wnuczkami Kingą i Agnieszką.  Były pamiątki z obozu jenieckiego, dokumenty, zachowane fotografie zarówno przedwojenne jak i z okresu po wojnie. Ale również wspomnienia o lotniku Aleksandrze widziane oczami rodziny, jako męża, ojca i dziadka. Pilot Aleksander Rudkowski zmarł 21.03.2001r ale naszym zadaniem jest zachować pamięć dla potomnych.

Tekst: Elżbieta Moskowczenko

Zdjęcia: Aneta Kotyza

Więcej informacji o spotkaniu znajduje się na łamach Dziennika Polskiego

https://dziennikpolski24.pl/historia-aleksandra-rudkowskiego-ze-slawic-jedynego-ktory-przezyl/ar/c15-15438785?fbclid=IwAR3Ql4EpthYKVPt4-E0odfhuvlRuaLjYMR8A32Tw6roQwE0pEkqQXsYZpR4