Wizyta KGW Klimontów w Brukseli

W dniach 14-16 maja 2022 r., na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Szydło, gościła w Belgii grupa „Małopolska”, w tym członkowie KGW w Klimontowie. 

Po przyjeździe, w sobotnie popołudnie, grupa udała się na zwiedzanie zabytkowego centrum Brukseli. Uczestnikom, pod wodzą przewodniczki Agnieszki, udało się zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki takie jak pomnik Manneken Pis (sikającego chłopca) czy Katedra św. Michała i św. Guduli i podziwiać panoramę miasta z placu widokowego przed Palais de Justice. Spacer zakończył się na Grand Place, głównym placu brukselskim z XIV w. Podczas czasu wolnego uczestnicy mieli okazję spróbować przysmaków z których słynie Belgia – czekolady i piwa. Dzień zakończył się kolacją w popularnej restauracji serwującej belgijskie przysmaki Chez Leon, w której udział wzięła również inicjatorka wyjazdu pani Premier Beata Szydło.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty pod jednym z najsłynniejszych zabytków, zlokalizowanego na przedmieściach Brukseli Atomium, monumentu zaprojektowanego na potrzeby światowej wystawy EXPO, które odbywało się w Brukseli w 1958. Następnie grupa ruszyła do malowniczej Brugii, stolicy Flandrii Zachodniej nazywanej Wenecją Północy. Uczestnicy zauroczeni byli jej urokliwymi pełnymi klimatu uliczkami i zlokalizowanymi na każdym kroku sklepikami ze słynną belgijską czekoladą, piwem i koronkami. Przedpołudnie upłynęło na zwiedzaniu pięknych miejsc takich jak znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO Beginaż, bazylika Świętej Krwi, kościół Naszej Pani czy katedra św. Salvatora, oraz spacerach uliczkami miasta. Następnie grupa udała się do Gandawy, miasta, którego historia sięga czasów celtyckich. Pani przewodnik przybliżyła historię najsłynniejszych flamandzkich malarzy, braci Jana i Huberta van Eyck, wynalazców i prekursorów malarstwa olejnego, których pomnik znajduje się przed Katedrą św. Bawona. Po spacerze ulicami miasta oraz kolacji grupa udała się z powrotem do stolicy Belgii. 

Punktem kulminacyjnym wycieczki była poniedziałkowa wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, połączona z prelekcją pana Piotra Wolskiego, który w PE odpowiedzialny jest za organizację wizyt i spotkań zorganizowanych grup. Podczas sesji informacyjnej uczestnicy zapoznali się z historią powstawania Unii Europejskiej oraz zasadami funkcjonowania instytucji unijnych. Grupa miała również możliwość ponownie spotkać się z Poseł Beatą Szydło oraz jej asystentkami, które na co dzień pracują w brukselskim biurze. Pani Premier przybliżyła kulisy prac Parlamentu Europejskiego oraz swoich działań w komisjach parlamentarnych. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć i dokonaniu ostatecznych zakupów Grupa Małopolska ruszyła w drogę powrotną do Polski.


KGW w Klimontowie serdecznie dziękuje pani Europoseł Beacie Szydło za zaproszenie i sfinansowanie wyjazdu, panu Józefowi Gawronowi – Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego, pani Iwonie Gibas – Członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego i panu Wojciechowi Rzadkowskiemu –  Członkowi Zarządu Powiatu Proszowickiego, Prezesowi Zarządu Giełdy Rolnej EK-ROL za zorganizowanie naszego wyjazdu a Michałowi i Jankowi i panu Waldemarowi Łozińskiemu za profesjonalne przygotowanie wycieczki.

Natomiast pani Agnieszce Sojce za wszystkie cenne informacje przekazane nam podczas zwiedzania.

Osobne podziękowania kierujemy do pani Kasi Czesak za otoczenie nas troskliwą opieką, za jej anielską cierpliwość i wyrozumiałość dla naszej tak licznej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *