„Oddali swoje jutro, żebyśmy mieli nasze dzisiaj”

W 83 rocznicę tragicznego lotu z lotniska polowego w Klimontowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej. Uroczystość z udziałem władz samorządowych, seniorów lotnictwa, przedstawiciela Oddziału IPN w Krakowie, dyrekcji, grona pedagogicznego i licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Klimontowie, mieszkańców, KGW i OSP odbyła się przed pomnikiem Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie przez Komendanta Gm. Pow. OSP Pocztów Sztandarowych i Warty Honorowej, którą pełniły uczennice Zespoły Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach – klasa mundurowa. Po czym nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej i Hymn Polski w wykonaniu uczniów lokalnej szkoły.

Zebrani uczcili minutą ciszy Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej, a w szczególności załogi ,,Karasia”, który wystartował do lotu bombowego z lotniska w Klimontowie, a zestrzelonego przez niemiecką obronę przeciwlotniczą nad Orawką w dniu 3 września 1939 r. Pilot Aleksander „Rudy” Rudkowski ratował się skokiem ze spadochronem, ranny trafił do niewoli. Do Polski wrócił w 1945 r. Zmarł w 2001 r. W 75 rocznicę zestrzelenia, Karasia” symbolicznie połączył się z kolegami z załogi. Do grobu w Orawce, w którym spoczywają koledzy, złożono urnę z ziemią z jego grobu.

Uczcijmy ich pamięć. Chwała Bohaterom

obserwatora podpor. Tadeusza Prędeckiego

pilota kpr. Aleksandra Rudego

strzelca kpr. Rudolfa Widucha

Po przywitaniu gości i wszystkich zebranych przez przewodniczącą Komitetu Pamięci Lotników, głos zabrał członek Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pan Andrzej Chytkowski. I nie był to zwykły referat, a pięknie przedstawione wspomnienia z bezpośrednich kontaktów z pilotem ,,Karasia” Aleksandrem Rudym na temat feralnego lotu w dniu 3 września 1939r, ale i bazowania Eskadry w Klimontowie. Sposób przekazu, ale i temat wyjątkowo zainteresował obecnych. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie, a p. Andrzej zechce podzielić się wiedzą, której trudno szukać w książkach.

Był też wiersz, który odczytała nasza koleżanka ,,Tu też wojna się zaczęła”. Napisany przez lokalnego pisarza – regionalistę Pana Zdzisława Kulisia na uroczystość odsłonięcia pomnika. Niestety stan zdrowia nie pozwolił autorowi na udział w uroczystości, a choroba okazała się śmiertelną.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, płk pilota Stanisława Wojdyłę medalu ,,Chwała Lotnikom Polskim” Szkole Podstawowej im Św. Jadwigi Królowej. Medal odebrała pani Dyrektor Elżbieta Kocierz. Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie otrzymało książkę „100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918-2018” z piękną dedykacją i podziękowaniem za pracę na rzecz upamiętniania lotniczej historii.

Szkoła odwdzięczyła się patriotyczną częścią artystyczną, za którą otrzymała ogromne brawa. To ważne, aby utrwalać wiedzę historyczną i umiłowanie Ojczyzny od najmłodszego pokolenia, bo ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości,

Lista gości uczestniczących w uroczystości 1 rocznicy upamiętniającej lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii ,,Kraków”.

 1. Cezary Brożek radca prawny – Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
 2. płk pil. inż. Stanisław Wojdyła – Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP,
 3. Przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa,
 4. Grzegorz Cichy – Burmistrz GiM Proszowice,
 5. Zbigniew Nowak – Zastępca Burmistrz GiM Proszowice,
 6. Elżbieta Kocierz – Dyrektor Szkoły Podstawowej. im. Św. Jadwigi Królowej Polski wraz z gronem pedagogicznym i uczniami,
 7. Jerzy Drożdż – były działacz Aeroklubu Krakowskiego, jeden z inicjatorów upamiętnienia lotników w Klimontowie,
 8. Zbigniew i Leokadia Kotlarz,
 9. Andrzej Olender- komendant Gminny OSP,
 10. Druhowie OSP KSRG w Klimontowie,
 11. KGW Klimontów i Społeczny Komitet Pamięci Lotników,
 12. Poczty Sztandarowe.

Tekst: Elżbieta Moskowczenko.

Zdjęcia: Dominik Ochęduszko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *